• TR
 • en
 • Basketbolun Tarihçesi
  Basketbol beşer kişilik takımlar halinde elle oynanan ve topu, yüksekliği 3,05 m olan pota adı verilen çemberden geçirerek kazanmaya çalışılan takım oyunudur. Tüm dünyada popüler olan bir spor türüdür. İlk olarak 1891 yılında James Naismith tarafından oynatılmıştır.
  Basketbol, ABD'nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMCA) Eğitim Okulu'nda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891'de yaratılmıştır.

  Atlet ve beyzbolculara kış antremanı yaptırmak amacıyla geliştirilen bu oyunda amaç, tahtadan yapılmış sepetlere topun sokulmasıydı. İlk oynayış şeklinde, 7 kişilik iki takım arasında 20'şer dakikalık üç devre üzerinden oynanmıştır. Oyunun asıl hedefini sepetler oluşturduğundan, Dr. Naismitih tarafından bu oyuna "sepet topu" anlamına gelen BASKETBOL adı verilmiştir.

  Basketbol, yaratılmasından kısa bir süre sonra YMCA'yı aşarak bütün okullara, üniversitelere ve hatta semtlerde bulunan cimnastik salonlarına kadar yayılmıştır. Gençlerde bu spora karşı uyanan istek ve heyecanda kulüpleri basketbol şubeleri açıp takımlar kurmaya zorlamış ve böylece basketbol, Amerika'nın en popüler ulusal oyunu haline gelmiştir.

  Sağlık açısından;

  Kandaki Triglycerid seviyesinin azaltır.
  Dinlenme kalp atımında düşüş yaratır.
  Yüksek tansiyon riski bulunanlarda bu riski minimum seviyelere çeker.
  Yüksek tansiyonu kontrol altında tutar.
  Fiziksel performansı arttırır.
  Kalp hastalıklarının husule gelmesini önler.
  Vücuda maksimum oksijen girmesini sağlar.
  Dinlenme kalp atımında düşüş yaratır.
  Kandaki HDL kolesterolü yükseltir.

  Bu İçeriği Paylaş